100. rocznica Sri Swamiego Satyanandy – zwanym współczesnym Patandżalim (Patanjali)
Rok 2023 jest hołdem złożonym życiu i naukom Swamiego Satyanandy Saraswati. Kulminacją tego roku jest pełnia księżyca (Purnima) z 26 na 27 grudnia, kiedy Aszramy w Bihar Munger oraz w Rikhiapeeth celebrują 100. rocznicę urodzin Swamiego.
Sw. Satyananda urodził się w 1923 roku w Almorze w Indiach (stan Uttaranchal) w rodzinie rolników. Jednak od najmłodszych lat stało się jasne że miał inne przeznaczenie, ponieważ zaczął doświadczać duchowych wizji w wieku sześciu lat. Mając 20 lat opuścił rodzinę w poszukiwaniu Guru. Po długich i licznych wędrówkach odnalazł Swamiego Sivanandę Saraswati w Rishikesh, od którego dostał później inicjację na Sannyasina.
Po długim czasie nauk w Rishikesh u swojego Guru, Sw. Satynanda w 1963r. założył Szkołę Jogi Bihar – Bihar School of Yoga (BSY) w skrócie Bihar Yoga używana wymiennie z nazwą Satyananda Yoga.
Sw. Satyananda był pionierem Jogi, przedstawiając techniki pratjahary, dharany, dhyany, asan, pranajam, mudr i bandh w tak metodyczny i prosty sposób, że każdy mógł doświadczać rozwoju fizycznego, umysłowego, emocjonalnego i duchowego. Wyciągnął na światło dzienne wiedzę o Tantrze, o prawdach Wedanty, Upaniszad i Puran, buddyzmie, dżinizmie, sikhizmie i chrześcijaństwie, łącznie z nowoczesną naukową analizą praw materii. Na podstawie starożytnych pism zinterpretował, wyjaśnił i objawił nieznane dotąd praktyki.
Swami Satyananda Saraswati opracował systematyczne podejście do Jogi, kategoryzując praktyki asan (pozycji Jogi) wraz z odpowiadającymiim korzyściami i przeciwwskazaniami. Stworzył serię asan zwanych Pawanmuktasana jako praktykę przygotowawczą do wszystkich głównych asan. Sklasyfikował cały zakres pranajamy, czyli technik oddechowych – dynamicznych, uspokajających i równoważących – naukowo wyszczególniając metodę i technikę każdej pranajamy w kolejnych etapach.
Ożywił klasyczną część Radża Jogi (Raja Yoga) – pratjaharę (pratyahara) np. w medytacji Antar Mouna (medytacja wewnętrznej ciszy) dla możliwości zarządzania ciągle aktywnym umysłem współczesnego człowieka. Inne popularne praktyki medytacyjne, których nauczał obejmują technikę powtarzania mantry Ajapa Japa (czyt. adżapa dżapa) i Trataka - praktykę koncentracji na płomieniu świecy.
To właśnie Swami Satyananda Saraswati jest twórcą Jogi Nidry, którą rozwinął ze starożytnego tantrycznego systemu zwanego Nyasa. Joga Nidra to systematyczna metoda wywoływania całkowitego relaksu fizycznego, umysłowego i emocjonalnego.
W 2009 rokupodczas Sat Chandi Mahayajna i Jogi Purnimy (Yoga Poornima) o północy 5 grudnia, świadomie z własnej woli odszedł z tego świata osiągając Mahasamadhi i łącząc się z Wyższą Świadomością.
Swami Satyananda Saraswati dał Jodze nowe życie, nowe narodziny.
Wskrzesił Jogę – w przeciwnym razie zostałaby utracona.
Dlatego Sw. Satyananda jest dzisiejszym Patandżalim (Patanjali)”
- Swami Niranjanananda Saraswati
Autorką artykułu jest Anja - stworzycielka Sūtry, praktykuje 15 lat (od 2008 roku). Od 10ciu lat organizuje zajęcia i warsztaty; prowadzi Sūtrowego bloga na który pisze artykuły, nagrywa medytacje i relaksacje. Jogę traktuje jako styl życia i system który poszerza świadomość (a nie jako ćwiczenia fizyczne). Obecnie praktykuje w Tradycji Bihar School of Yoga (którą uważa za Objawienie). Ukończyła 3-letnie studia w Europejskiej Akademii Satyananda Yogi. Studiowała antropologię kultury na UJ w Krakowie. Była w Indiach dwukrotnie. Jest też graficzką komputerową i samodzielnie od 2014 tworzy stronę na której teraz jesteś.
Dodaj komentarz