Balansowanie pitty – czyli jak przetrwać upały [Ajurweda]
Ajurweda - zalecenia dla pitty na lato
Lato w pełni, wysoka temperatura daje się we znaki. Miesiące letnie to czas dominacji doszy pitta, która nasila się nie tylko w przyrodzie, ale także w organizmie człowieka. W tym okresie osoby o typie konstytucyjnym pitta powinny szczególnie zadbać o odpowiednio dobraną dietę i aktywność w ciągu dnia.
Ajurweda to staroindyjski system medycyny naturalnej, który dostarcza wskazówek, jak żyć w zgodzie ze sobą i z naturą. Rozróżnia się w nim trzy fundamentalne energie ciała tzw. dosze: vatę, pittę i kaphę, które w różnych proporcjach przejawiają się w naszym ciele i psychice i które są zbudowane z określonych żywiołów. Pitta to żywioł ognia, charakteryzuje się więc takimi właściwościami jak gorąco, intensywność i ostrość. Ta dosza wpływa na trawienie i jest odpowiedzialna za prawidłowy przebieg procesu przemiany materii.
Osoby, u których dominuje pitta, są z natury ambitne, inteligentne, o przenikliwym umyśle, ale też bywają porywcze i zazdrosne. Ich skóra jest wrażliwa, zaczerwieniona, źle znosi ekspozycję na słońce i łatwo ulega poparzeniom słonecznym. Dlatego w okresie letnim powinny one unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce. „Pitty” mają tendencję do przegrzewania się i nadmiernego pocenia, więc ważne, aby zadbały o odpowiedni ubiór z lekkich, naturalnych tkanin w jasnych kolorach. W czasie upałów polecane są także masaże wykonywane przy użyciu oleju kokosowego, który także ma właściwości wychładzające.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Przepis Pełen Prany na miętowy czaj czyli ajurwedyjskie tips & tricks na upały
W lecie, zwłaszcza w upalne dni, poniższe zalecenia znajdą zastosowanie także u osób z dominującą vatą lub kaphą, jednak szczególnie „pitty” powinny wprowadzić je w życie
W sezonie letnim kluczowe znaczenie będzie miała odpowiednia dieta o charakterze chłodzącym i łagodzącym. Ważne, aby jeść tylko wtedy, gdy odczuwamy głód. Unikajmy jedzenia bardzo gorącego, a także ciężkich i zawiesistych posiłków. W czasie upałów organizm, broniąc się przed gorącem, redukuje ogień trawienny - jatharagni, co powoduje zmniejszoną produkcję ciepła i spowolnienie przemiany materii. Zalecane jest więc spożywanie większej ilości surowych warzyw i owoców, które są lekkie i nie obciążają nadmiernie organizmu. W upalne dni sałatki mogą stać się podstawą jadłospisu. Należy jednak pamiętać, aby nie łączyć w nich warzyw i owoców, ponieważ owoce są trawione w innym tempie niż warzywa i jedzone łącznie z innymi rodzajami pokarmu zaczynają fermentować w żołądku, co sprzyja wytwarzaniu się toksyn obciążających nasz organizm. Unikajmy potraw słonych, kwaśnych i ostrych, a także używek, które powodują wzrost pitty, takich jak kawa, czarna herbata czy alkohol.
Autorką Anandartykułu jest Ania – z wykształcenia komparatystka i socjolożka, z zawodu – „pani od PR-u” w pewnej instytucji publicznej. Miłośniczka jogi i ajurwedy. Absolwentka pierwszej edycji studiów podyplomowych Ajurweda - holistyczna koncepcja zdrowia.
Ania prowadzi własny fanpage poświęcony ajurwedzie pod nazwą Anayurveda. W przyszłości planuje założenie bloga o tej tematyce. Osoby zainteresowane konsultacją ajurwedyjską mogą skontaktować się z Anią pod adresem: abobela[@]gmail.com
Dodaj komentarz