Jak działa mantra i czym jest?
Powszechnie wiadomo, że poprzez emisję wysokiego tonu dźwiękowego takiego jak np. sopran można roztrzaskać szkło samą falą dźwiękową.
Gdy samolot naddźwiękowy przełamuje "barierę dźwięku" czyli osiągnie prędkość szybszą niż prędkość dźwięku - tworzy eksplozję, która rozkłada okna i powoduje uszkodzenia konstrukcji budynków na ziemi poniżej. Skutki mogą obejmować obszar o promieniu wielu kilometrów. Te zjawiska doprowadziły cymatyków, takich jak jogini i tantrycy do skoncentrowania swoich wysiłków nad badaniem mocy i skutków energii dźwięku i mocy fal akustycznych.
Cymatyka – nauka o kształcie fal akustycznych. Wzory uzyskuje się zazwyczaj poprzez wprawienie w rezonans płynów, koloidów lub ciał stałych z rozsypanym na powierzchni piaskiem (źródło wikipedia)
Pełna gama dźwięków wykracza daleko poza te słyszane przez człowieka; chociaż ich nie słyszymy, wciąż mają na nas wpływ. Tony pochodzące z wyższego spektrum fal dźwiękowych przekazywane są poprzez bardzo krótkie, wysokie fale częstotliwości i są znacznie powyżej granicy ludzkiej percepcji - to ultradźwięki. Badania wykazały, że zanurzenie ludzkiego ciała w określonych rodzajach fal ultradźwiękowych ma korzystny wpływ na metabolizm, co ułatwia wymianę substancji odżywczych między komórkami, zwiększa dopływ krwi i tlenu oraz przyśpiesza procesy komórkowe. Promieniowanie ultradźwiękowe stymuluje również układ limfatyczny, który odgrywa znaczącą rolę w zwalczaniu choroby, tym samym przyśpieszając gojenie się komórek.
Naukowcy szybko znaleźli zastosowanie dla tych odkryć na polu medycyny, wykorzystując dźwięk o wysokiej częstotliwości aby przyśpieszyć zrastanie kości oraz rozwijać "technikę mikromasażu" w leczeniu komórek, poprzez głęboką stymulacją dźwiękową. Fale ultradźwiękowe są używane również do zabijania bakterii oraz w rewolucyjnych zabiegach operacyjnych przecinania tkanek bez użycia skalpela.
W tantrycznej percepcji, wszystko we Wszechświecie pochodzi i składa się z fali dźwiękowej. Wykazano, że mięśnie pod napięciem wytwarzają słyszalny dźwięk, skrzypce leżące nieruchomo na stole ciągle brzęczą same z siebie, nie wspominając już o trzaskach kabli elektrycznych wysokiego napięcia podczas zwykłego, spokojnego dnia. Badania nad akustyką wykazują, że wszystko wszędzie emituje dźwięk, nawet jeśli jest zbyt niski lub zbyt wysoki abyśmy go mogli słyszeć.
Wszystko czego doświadczamy poprzez nasze zmysły jako faktyczna, namacalna materia, wszystko co czujemy, wszystko co myślimy, to energia dźwiękowa o określonej częstotliwości oraz natężeniu; mniej lub bardziej złożony wzór fal dźwiękowych. Ilekroć pojawia się myśl, powstaje niesłyszalny dźwięk.
Gdy wytwarzamy dźwięk osiąga on pewną częstotliwość. Kiedy umysł jest rozproszony, częstotliwość jest niska. Kiedy umysł jest ukierunkowany, wtedy częstotliwość jest wysoka. Twój umysł jest częścią umysłu Wszechświata. Kiedy jesteś skoncentrowany, jesteś częścią kosmicznego umysłu, kiedy twój umysł nie jest skoncentrowany, wtedy nie komunikujesz się z umysłem Wszechświata.
Nieustannie wytwarzamy i produkujemy częstotliwości w naszym środowisku poprzez wypowiadane słowa, wzorce myślowe, uczucia i ekspresję emocjonalną, a mantra pomaga nam osiągnąć punkt równowagi w zakresie częstotliwości jakie emitujemy. Używanie mantry jest techniką regulacji umysłu.
Wzory dźwiękowe wytwarzane poprzez mantry są zdolne do wchodzenia w sprzężone wibracje z wzorami dźwiękowymi, które składają się na zjawiska fizyczne. I tak jak my obecnie wykorzystujemy ultradźwięki do niszczenia bakterii czy regeneracji komórek, tak i tantrycy jogiczni wykorzystywali mantry do takich i innych celów. Nie są to tylko i wyłącznie przesądy, że specyficzny dźwięk będzie leczył chorobę, wywoływał różne emocje, pobudzał lub hamował zdolności umysłowe.
Fale dźwiękowe mogą wpływać na nasze ciała, emocje, czy funkcje umysłowe. Zmiany częstotliwości fal mózgowych mogą być sztucznie wywołane poprzez stymulację zmysłów pulsującym dźwiękiem i światłem. Powtarzanie mantry ustanawia intensywny i przenikający wzorzec wibracji dźwiękowych, który może zmienić częstotliwość rytmu mózgu, doprowadzając do spektakularnych zmian w świadomości. Każdy z nas ma swoje własne charakterystyczne wibracje energetyczne, z których fale mózgowe są tylko jednym z przykładów, a mantra jest środkiem do doskonalenia ich integracji i harmonizacji.
Mantra jest projekcją umysłu tworzoną w sposób mówiony lub mentalny. Mantrą może być słowo, zdanie, sylaba lub dźwięk. Mogą być recytowane, śpiewane lub powtarzane cicho w umyśle. Mantra to nie imię bóstwa lub bogini, ani też osoby. To nie święte słowo, ani żadna część hymnu. Mantra to pojazd do poszerzania spektrum umysłu i wyzwolenia energii.
Mantra to dźwięk, albo kombinacja dźwięków które ustawia szczególne wibracje w ciele i psychice człowieka. Wywiera tak silne oddziaływanie poprzez fale dźwięków oraz określoną częstotliwość. Dlatego rozumienie intelektualne nie jest wcale konieczne. To nie znaczenie mantry, lecz jej fale dźwiękowe wpływają na przestrzeń mózgu i przestrzeń wokół nas. Istnieją nawet mantry, które nie mają wcale znaczeń.
To czy mantra jest mistyczną formułą z sanskrytu, albo imieniem hinduistycznego bóstwa nie ma żadnego znaczenia, jej rzeczywista wartość tkwi w tym że, posiada właściwą kombinację i kolejność dźwięków i wibracji, aby odblokować stłumiony potencjał tkwiący w umyśle i mózgu. Tak jak właściwy klucz użyty by otworzyć konkretny zamek do właściwej komnaty. Tylko wtedy nieświadoma sfera umysłu może być poszerzona, a nasze ograniczenia przekroczone.
Mantra nie jest religijną praktyką w takim sensie jak naukowcy ją postrzegają i doświadczają w swym zachodnim kręgu kulturowym. To raczej nauka, zrealizowana i formułowana przez największych naukowców, którzy kiedykolwiek żyli - przez joginów i riszich.
Autorką artykułu jest Anja - stworzycielka Sūtry, praktykuje 14 lat (od 2008 roku). Od 9ciu lat organizuje zajęcia i warsztaty; prowadzi Sūtrowego bloga na który pisze artykuły, nagrywa medytacje i relaksacje. Jogę traktuje jako styl życia i system który poszerza świadomość (a nie jako ćwiczenia fizyczne). Obecnie praktykuje w Tradycji Bihar School of Yoga (którą uważa za Objawienie). Ukończyła 3-letnie studia w Europejskiej Akademii Satyananda Yogi. Studiowała antropologię kultury na UJ w Krakowie. Była w Indiach dwukrotnie.
Dodaj komentarz