Joga dla każdego – nagrania praktyk prosto z Aszramu cz. 1 początkujący [VIDEO]
W ramach inspiracji do samodzielnej praktyki, piszę tutaj o nowej serii Satyananda Yoga for Everyone (Satyananda Joga dla każdego). Są to nagrania video praktyk prosto z Aszramu w Bihar, który widzicie na tym oldskulowym zdjęciu powyżej. Nagrania są po angielsku ale większość praktyk jest pokazana. Gdybyście mieli/miały jakieś pytania - piszcie, chętnie przyjdę z pomocą w Waszej indywidualnej praktyce.
Pierwsza seria Satyananda Yoga for Everyone przedstawia pięć kapsułek Jogi, które można wykonać wszystkie razem podczas jednej sesji lub podzielić je na oddzielne sesje w ciągu dnia.
RANO
MANTRY
Aby rozpocząć dzień z pozytywnym nastawieniem, wewnętrzną siłą i zaufaniem do życia, Sadhana (praktyka Jogi) składająca się z trzech mantr (mantry Mahamritjundżaja i Gayatri oraz 32 imiona Durgi) jest wykonywana zaraz po przebudzeniu, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności. Każda mantra jest intonowana z konkretną sankalpą (intencją):
- Mahamritjundżaja dla witalności, dobrego zdrowia i samopoczucia,
- Gayatri dla intuicji, zrozumienia i mądrości
- oraz 32 imiona Durgi dla pokonywania życiowych trudności, kreatywności, pozytywności
ASANA i PRANAJAMA
Asany, czyli pozycje Jogi oraz pranajama, czyli praktyki oddechowe, przywracają równowagę i zwiększają witalność. Pranajamy łączą z oddechem i poprawiają jakość oddychania.
W CIĄGU DNIA / POPOŁUDNIU / WCZESNYM WIECZOREM
Codzienna praktyka Jogi Nidry to czas świadomej relaksacji, która usuwa zmęczenie, poprawia jasność umysłu i sprawia, że człowiek jest świeży, lekki i gotowy do końca dnia.
WIECZOREM
I na koniec - medytacje tworzą skupiony i spokojny stan umysłu - praktyka medytacji pt. Ajapa Japa (czyt. adżapa dżapa) jest pierwszym krokiem do rozwinięcia ujedno-punktowienia i koncentracji umysłu.
Autorką artykułu jest Anja Atmadarshan - stworzycielka Sūtry, praktykuje 15 lat (od 2008r). Od 2013r. organizuje zajęcia i warsztaty; prowadzi Sūtrowego bloga, pisze artykuły, nagrywa medytacje i relaksacje. Praktykuje w Tradycji Bihar School of Yoga/Satyananda Yoga. Ukończyła 3-letnie studia w Europejskiej Akademii Satyananda Yogi oraz kurs Bihar Yoga Traditional Training w Aszramie w Bihar. Studiowała antropologię kultury na UJ w Krakowie. Była w Indiach trzykrotnie. Więcej o Anji przeczytasz TUTAJ
Dodaj komentarz