KLASYCZNA JOGA I MEDYTACJA – INTEGRALNY SYSTEM JOGI
Podczas praktyki Jogi zawsze integrujemy zróżnicowane techniki. Asany budują pomost między płaszczyzną fizyczną i mentalną, co prowadzi do stanu równowagi. Pranajamy zwiększają i haromizują energię życiową (pranę, czi) a Joga Nidra (pogłębiona relaksacja) oraz techniki medytacji uspokajają i skupiają umysł. Kierujemy uwagę na rozwijanie i pogłębianie świadomości i uzmysłowieniu sobie różnych aspektów ludzkiej osobowości, a nie tylko ciała fizycznego. W wyniku regularnej praktyki następuje proces wewnętrznego rozwoju, integracji i scalenia.
TECHNIKI JAKIE STOSUJEMY
ASANA
Asany to techniki układania ciała fizycznego w pozycjach, które kultywują świadomość, relaksację, koncentrację i medytację.
Ważną częścią tego procesu jest rozwój dobrego zdrowia fizycznego poprzez rozciąganie, masowanie i stymulowanie kanałów pranicznych (Nadi), narządów wewnętrznych i gruczołów hormonalnych. Hatha jogini w praktyce odkryli, że asany otwierają kanały którymi biegnie Prana (energia życiowa) i centra psychiczne (Czakry). Asany stały się narzędziami do osiągnięcia wyższej świadomości; umożliwiając poznanie ciała fizycznego, oddechu, umysłu i bardziej subtelnych stanów.
Bardzo ważna rzecz - asany działają zarówno na ciało jak i umysł, ponieważ nie są to oddzielne jednostki (chociaż w dzisiejszym świecie istnieje tendencja do myślenia i działania tak, jakby były). Widoczna; zmanifestowana forma umysłu to ciało, a subtelna forma ciała to umysł. Praktykowanie asan integruje i harmonizuje obie te przestrzenie.
PRANAJAMA
Termin pranajama (pranayama) ogólnie jest definiowany jako „kontrola oddechu”. Chociaż w świetle stosowanych praktyk taka interpretacja może wydawać się poprawna, nie oddaje jednak pełnego znaczenia tego słowa. PRANA oznacza „energię życiową” lub „siłę życiową”, AYAMA oznacza „rozszerzać”, w związku z czym pranajama jest ekspansją energii życiowej. Ta witalna energia jest odpowiedzialna za wszystkie doświadczenia życiowe, zarówno fizyczne jak i te bardziej subtelne. Pranajamy harmonizują i odblokowują ciało praniczne, które jest siecią kanałów nerwowych przenoszących siłę życiową do każdej komórki i organu w ciele.
W przeszłości pranajamy były przekazywane tylko nielicznym jako część wyższych praktyk jogi dla wybranych. Współcześnie, sekwencja pranajam której uczy dziś wiele szkół jogi, została opracowana przez Bihar School of Yoga.
W rzeczywistości joga zaczyna się od praktyki pranajamy - wyższa joga. Przed pranajamą jest joga przygotowawcza; asany reprezentują przygotowawczą jogę, nie wyższą jogę. Jamy i Nijamy (Yama i Niyama) reprezentują przygotowawczą jogę, oczywiście mają długofalowe skutki, jednakże wciąż są to praktyki jogi przygotowawczej. Joga tak naprawdę zaczyna się od praktyki pranajamy, ponieważ poprzez oddech rozwija się świadomość subtelnej siły w człowieku jaką jest Prana"
~~ Swami Niranjanananda Saraswati (Bihar School of Yoga)
MUDRA
Oznacza gest/ nastawienie/ postawa. Mudry są kombinacją subtelnych fizycznych ruchów i gestów które zmieniają nastrój, percepcję, postrzeganie, nawyki, emocje; co w rzeczywistości prowadzi do pogłębienia świadomości oraz koncentracji. Harmonizują rozproszoną w ciele i umyśle człowieka Pranę (energię życiową) przez co uspokajają oraz introwertyzują - dzięki czemu łatwiej osiągnąć ujednopunktowienie umysłu i skupienie. Dlatego mudry są praktykami przygotowawczymi do bardziej zaawansowanych technik jogi takich jak np. koncentracja, medytacja. Służą jako pomost, łącznik między umysłem, ciałem fizycznym, a ciałem pranicznym. Dodatkowo wyrażają wiele wyrafinowanych idei takich jak piękno, oddanie, szlachetność, radość, pokora, współczucie, pokój, wdzięczność.
MEDYTACJA
W Radża Jodze (królewskiej jodze) techniki medytacji obejmują:
- pratyahara (wycofanie zmysłów do wewnątrz),
- dharana (koncentracja),
- dhyana (medytacja - określana jako stan medytacji).
Każda joga ma swój cel, a Radża joga koncentruje się na umyśle i metodach zarządzania umysłem. Ważne że w Radża Jodze (Raja Yoga) praktykuje się asany aby rozwinąć umiejętność wygodnego siedzenia w jednej pozycji przez dłuższy czas - co jest niezbędne do medytacji. Mędrzec Patandżali w swoim traktacie o Radża jodze pt. "Joga Sutry" definiuje asanę jako "stabilną i wygodną pozycję" czyli sthira-sukham asanam.
Początkiem medytacji jest relaksacja"
~~ Sri Swami Satyananda Saraswati
MANTRA
Mantra jest projekcją umysłu tworzoną w sposób mówiony lub mentalny. Mantrą może być słowo, zdanie, sylaba lub dźwięk. Mogą być recytowane, śpiewane lub powtarzane cicho w umyśle. Mantra to nie imię bóstwa lub bogini, ani też osoby. To nie święte słowo, ani żadna część hymnu. Mantra to dźwięk, albo kombinacja dźwięków które ustawia szczególne wibracje w ciele i psychice człowieka. Wywiera tak silne oddziaływanie poprzez fale dźwięków oraz określoną częstotliwość. To nie znaczenie mantry, lecz jej fale dźwiękowe wpływają na przestrzeń mózgu i przestrzeń wokół nas. Powtarzanie mantry ustanawia intensywny i przenikający wzorzec wibracji dźwiękowych, który może zmienić częstotliwość rytmu mózgu, doprowadzając do spektakularnych zmian w świadomości.
JOGA NIDRA
Joga Nidra jest techniką pratjahary (pratyahara) w którym zakłócenia umysłu są wygaszane, tak aby umysł mógł odpocząć. Wywiera wielki transformujący wpływ na osoby jej doświadczające; uwalnia napięcia, głęboko rozluźnia i relaksuje. Nidra Joga odnosi się do stanu przytomnej świadomości głębokiego snu, to technika psychicznego snu. Przynosi całkowitą relaksację podczas zachowania stanu całkowitej świadomości. Około 20-30 minutowa sesja Jogi Nidry jest ekwiwalentem mniej więcej 3 godzin głębokiego snu.
Ludzie czują, że się relaksują, gdy zwalają się w fotelu z filiżanką herbaty lub kawy, drinka lub papierosem, czytając gazetę czy włączając telewizor. Ale to w rzeczywistości jest zaledwie czuciowym odwróceniem uwagi - dywersją sensoryczną. Współczesne badania nad snem wykazały, że takie zachowanie (przez wiele osób postrzegane jako raj na ziemi) bardzo rzadko niwelują oznaki stresu. Prawdziwy relaks to doświadczenie wykraczające daleko poza to wszystko. Dla absolutnego relaksu należy zachować całkowitą świadomość."
~~ Sri Swami Satyananda Saraswati (twórca metody Jogi Nidry)