Najlepsza podstawowa pranajama – Pełny Oddech Jogiczny [AUDIO]
W sekwencji praktyki najlepiej wykonywać oddech jogiczny po (porannej) jogasanie; czyli po asanach, a przed medytacją. Jeśli znasz oddech brzuszny i piersiowy - to pełny oddech jogiczny jest płynnym połączeniem tych dwóch oddechów w jeden.
Oddech jest mostem między ciałem a umysłem, dlatego tak ważne jest aby Jogę praktykować w jej wszystkich wymiarach, nie tylko fizycznym. Pełna, integralna praktyka będzie tworzyć Jogę czyli Unię - połączenie serca, głowy i rąk (Union of heart, head and hands) - jak mówi Swami Niranjanananda Saraswati.
KORZYŚCI:
- jest to najlepsza praktyka przygotowawcza do bardziej zaawansowanych form pranajam czyli praktyk oddechowych
- jest wszechstronny - oddech jogiczny możesz wykonywać na leżąco - dla osób które zaczynają przygodę z tą praktyką, oraz na siedząco w pozycji medytacyjnej - dla osób które są już z nim obeznane żeby pogłębić doświadczenie tej praktyki
- gdy wykonywany na siedząco - jest wspaniałą praktyką przygotowującą do medytacji
- koi nerwy i uspokaja umysł
- pozwala doświadczyć pełnych możliwości oddychania ciała
- pozwala nauczyć się dobrych/ korzystnych/ zdrowych nawyków oddechu
- dodaje witalności - energii życiowej
- gdy sprawujemy lepszą kontrolę/ zarządzanie nad oddechem, wtedy możemy też lepiej zarządzać swoim umysłem i jego wahaniami
- koryguje złe nawyki oddechowe
- zwiększa dopływ tlenu do całego organizmu
- uwalnia endorfiny
NAGRANIE DO TWOJEJ OSOBISTEJ PRAKTYKI
.
CZYM JEST PRANAJAMA?
Pranajamy harmonizują i odblokowują ciało praniczne, które jest siecią subtelnych kanałów nerwowych przenoszących energię życiową do każdej komórki i organu w ciele. Termin Pranayama (czyt. pranajama) ogólnie jest definiowany jako „kontrola oddechu”. Chociaż w świetle stosowanych praktyk taka interpretacja może wydawać się poprawna, nie oddaje jednak pełnego znaczenia tego słowa:
PRANA oznacza „energię życiową” lub „siłę życiową”, AYAMA oznacza „rozszerzać”, w związku z czym pranajama jest ekspansją energii życiowej.
TEKSTY ŹRÓDŁOWE
-
- książka "Asana, Pranayama, Mudra, Bandha" Swami Satyananda Saraswati wyd. Yoga Publications Trust, Munger Bihar Indie
- książka " Prana and Pranayama" Swami Niranjanananda Saraswati wyd. Yoga Publications Trust, Munger Bihar Indie
Autorką artykułu jest Anja - stworzycielka Sūtry, praktykuje 14 lat (od 2008 roku). Od 9ciu lat organizuje zajęcia i warsztaty; prowadzi Sūtrowego bloga na który pisze artykuły, nagrywa medytacje i relaksacje. Jogę traktuje jako styl życia i system który poszerza świadomość (a nie jako ćwiczenia fizyczne). Obecnie praktykuje w Tradycji Bihar School of Yoga (którą uważa za Objawienie). Ukończyła 3-letnie studia w Europejskiej Akademii Satyananda Yogi. Studiowała antropologię kultury na UJ w Krakowie. Była w Indiach dwukrotnie.
Dodaj komentarz